Kino AMOK, powstałe w 1993 roku, ma charakter kina studyjnego, skupiającego się na wyświetlaniu filmów artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem filmów polskich i europejskich. Działa w ramach Teatru Miejskiego w Gliwicach, który jest samorządową instytucją kultury.
Obecna siedziba kina, przy ul. Dolnych Wałów 3 w Gliwicach, została zbudowana w 1928 roku jako UP Lichtspiele (Union Palast Lichtspiele). W latach 1945-2008 funkcjonowało w niej kino BAJKA. W 2009 roku budynek został zakupiony przez miasto Gliwice i przekazany w dzierżawę teatrowi. AMOK będąc trzecim kinem w tym miejscu, podtrzymuje jego długoletnia i bogatą tradycję.
W 2013 roku kino studyjne AMOK otrzymało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako najlepsze kino w Polsce.
W 2017 roku kino studyjne AMOK otrzymało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepsza edukację filmową.
Od 2004 roku AMOK należy do Europa-Cinemas, międzynarodowego stowarzyszenia kin wspierających rozpowszechnianie filmów europejskich oraz polskiej Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. W 2011 roku AMOK przystąpił do Polskiej Sieci Kin Cyfrowych. Przynależność do tych organizacji wzmacnia charakter wyświetlanego repertuaru: w skali roku minimum 30% seansów stanowią filmy europejskie a 20% - tytuły polskie i artystyczne.
Oprócz samego prezentowania odpowiednio dobranego programu, kino AMOK organizuje (bądź współorganizuje) wiele imprez, przeglądów, retrospektyw, wydarzeń kulturalnych oraz festiwali, mających na celu nie tylko promowanie wartościowego repertuaru, ale również wiedzy na temat kina, jego twórców, dawnych oraz współczesnych trendów filmowych.
Ponadto kino AMOK prowadzi szeroko zakrojoną działalność z zakresu edukacji medialnej. Najważniejsze z nich to:
Młodzieżowa Akademia Filmowa - propozycja skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej w różnym wieku. Dla każdego z czterech etapów edukacji (szkoły podstawowe kl. I-III, szkoły podstawowe klasy IV-VI, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne), co roku przygotowywany jest specjalnie dobrany do poziomu nauczania program. (Więcej informacji w zakładce MAF)
Pif PAF, czyli Przebojowa i Fachowa Przedszkolna Akademia Filmowa - oferta skierowana do najmłodszych widzów. (Więcej informacji w zakładce PIF PAF)
Akademia Polskiego Filmu - kultowe polskie filmy poprzedzone wykładami filmoznawców. Akademia Polskiego Filmu została stworzona z myślą o studentach, otwarta jest również dla wolnych słuchaczy (projekt realizowany w latach 2014-2016).
Dyskusyjny Klub Filmowy Trans - pokazy filmów połączone z dyskusjami.
Stałymi cyklami repertuarowymi są także:
Transmisje na żywo spektakli operowych z Metropolitan Opera w Nowym Jorku
Transmisje spektakli baletowych z Teatru Bolszoj w Moskwie
Relacje z wystaw - Wystawa na ekranie
Seanse Seniora - południowe seanse dla emerytów i rencistów.
Dziecięcy Salonik Filmowy - niedzielne spotkania dla dzieci i rodziców.
Spektakle z cyklu National Theatre Live - NT London
Proszę czekać